CY8C29666-24LTXI
Shenzhen Anxinruo Technology Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
CY8C29666-24LTXI
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 48-VFQFN Exposed Pad
Number of I/O : 44
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 3V ~ 5.25V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 2K x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : I²C, SPI, UART/USART
Package : Tray
EEPROM Size : -
Program Memory Size : 32KB (32K x 8)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 8-Bit
Mounting Type : Surface Mount
Series : PSOC®1 CY8C29xxx
Supplier Device Package : 48-QFN (7x7)
Data Converters : A/D 12x14b; D/A 4x9b
Mfr : Infineon Technologies
Core Processor : M8C
Speed : 24MHz
Base Product Number : CY8C29666
Description : IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48QFN
Model Number : CY8C29666-24LTXI
Contact Now
M8C PSOC®1 CY8C29xxx Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 32KB (32K x 8) FLASH 48-QFN (7x7)